CANDIDATES

2018 Federal Election Candidates for Arizona

US SENATOR

REPUBLICAN CANDIDATE

Martha McSally

DEMOCRATIC CANDIDATE

Kyrsten Sinema

CONGRESS DISTRICT 1

REPUBLICAN CANDIDATES

Wendy Rogers

DEMOCRATIC CANDIDATES

Tom O’Halleran

CONGRESS DISTRICT 2

REPUBLICAN CANDIDATES

Lea Marquez Peterson

DEMOCRATIC CANDIDATES

Ann Kirkpatrick

CONGRESS DISTRICT 3

REPUBLICAN CANDIDATES

Nick Pierson

DEMOCRATIC CANDIDATES

Raul Grijalva

CONGRESS DISTRICT 4

REPUBLICAN CANDIDATES

Paul Gosar

DEMOCRATIC CANDIDATES

David Brill

OTHER CANDIDATES

Gregory H. Knauer (Grn)

CONGRESS DISTRICT 5

REPUBLICAN CANDIDATE

Andy Biggs

DEMOCRATIC CANDIDATE

Joan Greene

CONGRESS DISTRICT 6

REPUBLICAN CANDIDATES

David Schweikert

DEMOCRATIC CANDIDATES

Anita Malik

CONGRESS DISTRICT 7

REPUBLICAN CANDIDATES

NONE

DEMOCRATIC CANDIDATES

Ruben Gallego

CONGRESS DISTRICT 8

REPUBLICAN CANDIDATES

Debbie Lesko

DEMOCRATIC CANDIDATES

Hiral Tiperneni

CONGRESS DISTRICT 9

REPUBLICAN CANDIDATE

Stephen Ferrara

DEMOCRATIC CANDIDATE

Greg Stanton

ARIZONA STATE CANDIDATES

GOVERNOR

DEMOCRATIC CANDIDATE

David Garcia

REPUBLICAN CANDIDATE

Doug Ducey

SECRETARY OF STATE

DEMOCRATIC CANDIDATE

Katie Hobbs

REPUBLICAN CANDIDATE

Steve Gaynor

ATTORNEY GENERAL

DEMOCRATIC CANDIDATE

January Contreras

REPUBLICAN CANDIDATE

Mark Brnovich

STATE TREASURER

DEMOCRATIC CANDIDATE

Mark Manoil

REPUBLICAN CANDIDATE

Kimberly Yee

SUPERINTENDENT OF PUBLIC INSTRUCTION

DEMOCRATIC CANDIDATE

Kathy Hoffman

REPUBLICAN CANDIDATE

Frank Riggs

STATE MINER

DEMOCRATIC CANDIDATE

William Pierce

REPUBLICAN CANDIDATE

Joe Hart

CORPORATION COMMISSION

DEMOCRATIC CANDIDATES

Sandra Kennedy

Kiana Maria Sears

REPUBLICAN CANDIDATES

Rodney Glassman

Justin Olson

LEGISLATIVE CANDIDATES

STATE SENATE

DISTRICT 1

DEMOCRATIC CANDIDATES

Jo Craycroft

REPUBLICAN CANDIDATES

Karen Fann

DISTRICT 2

DEMOCRATIC CANDIDATES

Andrea Dalessandro

REPUBLICAN CANDIDATES

Shelley Kais

DISTRICT 5

DEMOCRATIC CANDIDATE

J’aime Morgaine

REPUBLICAN CANDIDATE

Sonny Borrelli

DISTRICT 6

DEMOCRATIC CANDIDATE

Wade Carlisle

REPUBLICAN CANDIDATE

Sylvia Tenney Allen

DISTRICT 7

DEMOCRATIC CANDIDATES

Jamescita Peshlakai

REPUBLICAN CANDIDATES

JL Mealer

DISTRICT 8

DEMOCRATIC CANDIDATES

Sharon Girard

REPUBLICAN CANDIDATES

Frank Pratt

DISTRICT 9

DEMOCRATIC CANDIDATES

Victoria Steele

REPUBLICAN CANDIDATES

NONE

DISTRICT 10

DEMOCRATIC CANDIDATES

David Bradley

REPUBLICAN CANDIDATES

Marilyn Wiles

DISTRICT 11

DEMOCRATIC CANDIDATES

Ralph Atchue

REPUBLICAN CANDIDATES

Vince Leach

DISTRICT 12

DEMOCRATIC CANDIDATES

Elizabeth Brown

REPUBLICAN CANDIDATES

Eddie Farnsworth

DISTRICT 13

DEMOCRATIC CANDIDATES

Michelle Harris

REPUBLICAN CANDIDATES

Sine Kerr

DISTRICT 14

DEMOCRATIC CANDIDATES

Jaime Alvarez

REPUBLICAN CANDIDATES

David Gowan

DISTRICT 15

DEMOCRATIC CANDIDATES

Kristin Dybvig-Pawelko

REPUBLICAN CANDIDATES

Heather Carter

DISTRICT 16

DEMOCRATIC CANDIDATES

Benjamin “Ben” Carmitchel

REPUBLICAN CANDIDATES

David Christian Farnsworth

DISTRICT 17

DEMOCRATIC CANDIDATES

Steve Weichert

REPUBLICAN CANDIDATES

J.D. Mesnard

DISTRICT 18

DEMOCRATIC CANDIDATES

Sean Bowie

REPUBLICAN CANDIDATES

Frank Schmuck

DISTRICT 19

DEMOCRATIC CANDIDATES

Lupe Chavira Contreras

REPUBLICAN CANDIDATES

NONE

DISTRICT 20

DEMOCRATIC CANDIDATES

Douglas Ervin

REPUBLICAN CANDIDATES

Paul Boyer

DISTRICT 21

DEMOCRATIC CANDIDATES

NONE

REPUBLICAN CANDIDATES

Rick Gray

DISTRICT 22

DEMOCRATIC CANDIDATES

Wendy Garcia

REPUBLICAN CANDIDATES

David Livingston

DISTRICT 23

DEMOCRATIC CANDIDATES

Daria Lohman

REPUBLICAN CANDIDATES

Michelle Ugenti-Rita

DISTRICT 24

DEMOCRATIC CANDIDATES

Lela Alston

REPUBLICAN CANDIDATES

Vicki Alger

DISTRICT 25

DEMOCRATIC CANDIDATES

Kathy Mohr-Almeida

REPUBLICAN CANDIDATES

Tyler Pace

DISTRICT 26

DEMOCRATIC CANDIDATES

Juan Mendez

REPUBLICAN CANDIDATES

Rebecca Speakman

DISTRICT 27

DEMOCRATIC CANDIDATES

Rebecca Rios

REPUBLICAN CANDIDATES

NONE

DISTRICT 28

DEMOCRATIC CANDIDATES

Christine Porter Marsh

REPUBLICAN CANDIDATES

Kate Brophy McGee

DISTRICT 29

DEMOCRATIC CANDIDATES

Martin J. Quezada

REPUBLICAN CANDIDATES

NONE

DISTRICT 30

DEMOCRATIC CANDIDATES

Otoniel “Tony” Navarrete

REPUBLICAN CANDIDATES

NONE

STATE REPRESENTATIVES

DISTRICT 1

DEMOCRATIC CANDIDATES

Ed Gogek

Jan Manolis

REPUBLICAN CANDIDATES

Noel Campbell

David Stringer

DISTRICT 2

DEMOCRATIC CANDIDATES

Rosanna Gabaldon

Daniel Hernandez Jr.

REPUBLICAN CANDIDATES

John Christopher Ackerley

Anthony Sizer

DISTRICT 3

DEMOCRATIC CANDIDATES

Andres Cano

Alma Hernandez

GREEN CANDIDATES

Beryl Baker

DISTRICT 4

DEMOCRATIC CANDIDATES

Charlene Fernandez

Geraldine Peten

GREEN CANDIDATES

Sara Mae Williams

DISTRICT 5

DEMOCRATIC CANDIDATES

Mary McCord Robinson

REPUBLICAN CANDIDATES

Regina Cobb

Leo Biasiucci

DISTRICT 6

DEMOCRATIC CANDIDATES

Felicia French

Bobby Tyler

REPUBLICAN CANDIDATES

Bob Thorpe

Walter “Walt” Blackman

DISTRICT 7

DEMOCRATIC CANDIDATES

Myron Tsosie

Arlando Teller

REPUBLICAN CANDIDATES

Doyel Shamley

DISTRICT 8

DEMOCRATIC CANDIDATES

Carmen Casillas

Linda C. Gross

REPUBLICAN CANDIDATES

Thomas “TJ” Shope

David Cook

DISTRICT 9

DEMOCRATIC CANDIDATES

Randall Friese

Pamela Powers Hannley

REPUBLICAN CANDIDATES

Ana Henderson

DISTRICT 10

DEMOCRATIC CANDIDATES

Kirsten Engel

Domingo Degrazia

REPUBLICAN CANDIDATES

Todd Clodfelter

DISTRICT 11

DEMOCRATIC CANDIDATES

Hollace Lyon

Marcela Quiroz

REPUBLICAN CANDIDATES

Mark Finchem

Bret Roberts

DISTRICT 12

DEMOCRATIC CANDIDATES

Lynsey Robinson

Joe Bisaccia

REPUBLICAN CANDIDATES

Travis Grantham

Warren Petersen

DISTRICT 13

DEMOCRATIC CANDIDATES

Thomas Tzitzura

REPUBLICAN CANDIDATES

Timothy “Tim” Dunn

Joanne Osborne

DISTRICT 14

DEMOCRATIC CANDIDATES

Shelley Renne-Leon

Bob Karp

REPUBLICAN CANDIDATES

Gail Griffin

Becky Nutt

DISTRICT 15

DEMOCRATIC CANDIDATES

Jennifer Samuels

Julie Gunnigle

REPUBLICAN CANDIDATES

John Allen

Nancy Barto

DISTRICT 16

DEMOCRATIC CANDIDATES

Sharon Stinard

REPUBLICAN CANDIDATES

Kelly Townsend

John Fillmore

DISTRICT 17

DEMOCRATIC CANDIDATES

Jennifer Pawlik

REPUBLICAN CANDIDATES

Jeff Weninger

Nora Ellen

DISTRICT 18

DEMOCRATIC CANDIDATES

Denise “Mitzi” Epstein

Jennifer Jermaine

REPUBLICAN CANDIDATES

Jill Norgaard

Greg Patterson

DISTRICT 19

DEMOCRATIC CANDIDATES

Diego Espinoza

Lorenzo Sierra

REPUBLICAN CANDIDATES

NONE

DISTRICT 20

DEMOCRATIC CANDIDATES

Hazel Chandler

Christopher “Chris” Gilfillan

REPUBLICAN CANDIDATES

Anthony Kern

Shawnna Bolick

DISTRICT 21

DEMOCRATIC CANDIDATES

Gilbert Romero

Bradley Hughes

REPUBLICAN CANDIDATES

Kevin Payne

Tony Rivero

DISTRICT 22

DEMOCRATIC CANDIDATES

Valerie Harris

Teri Sarmiento

REPUBLICAN CANDIDATES

Ben Toma

Frank Carroll

DISTRICT 23

DEMOCRATIC CANDIDATES

Eric Kurland

REPUBLICAN CANDIDATES

John Kavanagh

Jay Lawrence

DISTRICT 24

DEMOCRATIC CANDIDATES

Amish Shah

Jennifer Longdon

REPUBLICAN CANDIDATES

David Alger

DISTRICT 25

DEMOCRATIC CANDIDATES

Johnny Martin

REPUBLICAN CANDIDATES

Russell W. “Rusty” Bowers

Michelle Udall

DISTRICT 26

DEMOCRATIC CANDIDATES

Athena Salman

Isela Blanc

REPUBLICAN CANDIDATES

Raymond Speakman

DISTRICT 27

DEMOCRATIC CANDIDATES

Reginald Bolding

Diego Rodriguez

REPUBLICAN CANDIDATES

NONE

DISTRICT 28

DEMOCRATIC CANDIDATES

Kelli Butler

Aaron Lieberman

REPUBLICAN CANDIDATES

Maria Syms

Kathy Pappas Petsas

DISTRICT 29

DEMOCRATIC CANDIDATES

Cesar Chavez

Richard Andrade

REPUBLICAN CANDIDATES

NONE

DISTRICT 30

DEMOCRATIC CANDIDATES

Robert Meza

Raquel Terán

REPUBLICAN CANDIDATES

Gary Spears

LWV Metropolitan Phoenix Contact Information

Phone
480-231-6426

Mailing Address
LWV Metro Phx
3219 E. Camelback Rd #187
Phoenix, AZ 85018

Email
infoLWVMP@gmail.com